A laptop akkumulátor töltésének módjai
A számítógépek folyamatos áramellátást igényelnek, nem kivételek ez alól a mobil készülékek, így a laptop vagy tablet sem. A hordozható számítógépek előnye abban rejlik, hogy beépített akkumulátoruknak köszönhetően egy bizonyos ideig képesek önállóan működni.
Az akkumulátor üzemideje több tényezőtől is függ: kapacitás, hardver típusa, telepített és használt programok, energiabeállítás stb. Tény az, hogy néhány óra használat után tölteni kell a gépeket, illetve hálózati áramforrásról üzemeltetni őket.
Ennek a legegyszerűbb módja, hogy csatlakoztatjuk a laptop töltőjét. Hosszú utazások során nem mindig van mód a készülék egyszerű töltésére, ezért alternatív megoldásokat kell találni. A hagyományos laptoptöltő az elektromos hálózatra csatlakoztatható eszköz, mely átalakítja a megfelelő feszültségre az áramot és vezeték segítségével eljuttatja a töltőcsatlakozón keresztül az energiát a laptophoz. Lássuk tehát, hogy milyen egyéb lehetőségeink vannak a mobil gép akkumulátorának feltöltésére.
Töltés USB porton keresztül
A legtöbb modern eszközökhöz csatlakozhatunk USB port segítségével, fájlokat másolhatunk egyik eszközről a másikra. A jelenleg elterjedt USB 2.0 és USB 3.0 portokra csatlakoztatott okoseszközök akkumulátorait tölthetjük akár a laptop segítségével, visszafelé azonban ez nem működik.
Miért nem tölthető a laptop USB 2.0 vagy 3.0-án keresztül?
A válasz egészen egyszerűen az, hogy ezek a csatlakozók maximum 4,5 Watt teljesítményt biztosító áram áteresztésére képesek, míg egy laptop számára legalább 30 W-ra lenne szükség. A legújabb laptopok (Chrome Pixel vagy MacBook, Asus, Dell, Lenovo, stb.) már rendelkeznek USB 3.1 vagy más néven Type-C csatlakozóval, ezen keresztül már akár 100 W-os teljesítmény is elérhető.
Hogyan tölthető a mobil számítógép a laptoptöltő nélkül?
A laptop töltésnek több alternatív lehetősége is van:
- hordozható áramfejlesztő
- Power bank, külső akkumulátor
- autós áramátalakító inverter
- autós töltő
Napelemes laptoptöltő
A napelemes töltők a nap energiáját alakítják át elektromos árammá. A laptopok töltésére kétféle napelemes eszközt használhatunk. Az egyik a nagyméretű napelemtábla, mely akkumulátor nélkül, közvetlenül tölti a gépeket, a másik, valamivel praktikusabb, a hordozható akkumulátorral ellátott egység. Az ilyen napelem a beépített akkumulátorát tölti, amikor éppen van elegendő napfény, szükség esetén pedig erről az akkumulátorról tölthető a mobil eszköz beépített telepe.
Külső akkumulátor
A külső, hordozható akkumulátor alkalmazása jó és kényelmes megoldásnak tűnik. Tudnunk kel, hogy ezek a telepek csak néhány órányi működést biztosíthatnak, azonban amikor a hordozható akkumulátor töltődik, a laptop attól függetlenül is üzemelhet, nincs helyhez kötve. A technológia fejlődésének köszönhetően egyre vékonyabb, könnyebb és jobb teljesítményű telepek készülnek.
Autóban is tölthető a laptop
Talán a legegyszerűbb dolgunk akkor van, ha autóval utazunk, hiszen a szivargyújtó meglehetősen jó áramforrás lehet. A jármű elektromos rendszerére is kétféle módon csatlakozhatunk rá. Az egyik megoldás, hogy vásárlunk egy kifejezetten a laptopunk számára gyártott autós töltőt, mely a szivargyújtóról egyenesen a gépet tölti. A másik megoldás egy inverter beszerzése. A leggyakrabban vásárolt inverter az autó 12 V-os áramát alakítja 220 V-ra, így a hagyományos laptoptöltő csatlakoztatható az inverterhez. Ennek a megoldásnak biztonságtechnikai szempontból van néhány hátránya, de szükség esetén remekül alkalmazható.
0 hozzászólás